Kupuj rozsądnie produkty skórzane.

Dzięki metce informującej o składzie możemy łatwo dobrać do swoich wymogów zarówno ciuchy, jak i buty czy nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada obowiązku przyklejania metki informacyjnej przy galanteryjnych towarach „skórzanych”. Dlatego też tak nagminnie po kilku miesiącach lub nawet tygodniach odkrywamy gorzką prawdę – nabyliśmy nieskórzany bubel! Jak zatem rozpoznać towar niedobrej jakości?
Przede wszystkim pytajmy. Czy produkt, np. pas skórzany ma warstwy syntetyczne? Czy zastosowana skóra jest powlekana syntetykiem? Czy w składzie jest tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą eko?
Oczywiście próg szczerości kupców bywa rozmaity, a w przypadku wielkich sieci z odzieżą gro pracowników zapewne nawet nie będzie umiała na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę oraz co powinno zwiększyć naszą czujność?
Przede wszystkim cena. Nie dajmy się oszukać – naturalna skóra posiada swoją wartość oraz zakup skórzanej teczki męskiej za 100 złotych polskich jest po prostu niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na powierzchnię skóry, gdy jest zbyt gładka lub też zbyt regularna jeśli chodzi o plamki, żyłki lub porowatość, najprawdopodobniej jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, całkowicie zakryte ranty także mogą sugerować, iż zatuszowano użycie materiałów syntetycznych.
Brak odkrytych kantów lub też widocznych spodów skóry, również sugeruje wyrób sztuczny. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Pamiętajmy też, że skóra naturalna to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony śmieć garbarski, a wykonane z niej pasy szalenie błyskawicznie się rozlatują. Prawdziwa skóra powinna mieć typowy zapach – pozostałość po działaniach garbowania. Podobnie do ludzkiej, skóra bydlęca ma nieregularności – mniej albo bardziej widoczne w zależności od użytego lakieru. Dokonując zakupu poprzez net zwracajmy uwagę na opis asortymentu – nie dajmy się oszukać znaczkiem „skóra naturalna”, ponieważ zgodnie z prawem można go umieszczać nawet wtedy, gdy wyrób ma jedynie jej śladowe ilości.
Towar wykonany z eko skóry musi przetrwać latami, dlatego powinno się kupować go mądrze!
tekst dostepny na stronie producent plecaków